Кошик
162 відгуків
Магазин музичних дисків «Аудіо Філл»
+380673771377

Мюнхенська машина Джорджіо Мородера

Мюнхенська машина Джорджіо Мородера

04.01.21

У електронної музики багато винахідників і піонерів. Електронну музику винаходили багато разів різні люди. Один з першопрохідців радикального диско-мінімалізму - Джорджіо Мородер.

Народився в Південному Тіролі, в Італії Джорджіо Мородер (Giorgio Moroder) почав музичну кар'єру в якості поп-музиканта, але в 1968 році вирішив, що куди прибутковіше бути композитором і продюсером, ніж музикантом, які їздять в турне. З англо-американським попом конкурувати було марно. Мородер став освоювати континентальний ринок, складати пісні для Німеччини і Франції. І небезуспішно. Успіхом в даному випадку було потрапляння в хіт-парад.

Донна Саммер

У Мюнхені Мородер познайомився з американкою, темношкірої матір'ю-одиначкою Донної Саммер. Вона бідувала, жила на межі бідності. Продюсер зазначив її вокальні дані, але півроку не знаходив для неї застосування. Робити в Мюнхені музику, конкуруючу з американським соулом і ритм-н-блюзом було практично нереально: музиканти грали по-іншому, не було того драйву і фанку, тієї "плазми". Співаків теж неможливо було знайти. Мородер вирішив спробувати Донну Саммер. Його вироби вже не дуже йшли, він вирішив піддати еротизму в дусі знаменитого хіта Сержа Гинзбура і Джейн Біркін "Je t'aime" - з нескінченними жіночими придихами і стогонами. Але трихвилинна пісенька "Love To Love You Baby" не пішла. Мородер був феном німецької електронної хіпі-музики, таких груп як Tangerin Dream і Popol Vuh.

Він озирнувся і роздув версію "Love To Love You Baby" на 17 хвилин. У краутроке було прийнято як мінімум одну сторону грамплатівки забивати однієї супердлинной композицією. 17-хвилинний еротичний монстр пішов на ура, радіодіджеї крутили його з величезним задоволенням (в цей час вони могли відірватися від мікрофона і на чверть години, зайнятися своїми справами або просто подрімати).

Це було народженням диско або точніше - мюнхенського диско. У Німеччині був дуже важливий пріоритет. Можливо, Мородер і не винайшов диско, але після його хіти диско стало музикою моменту, широкі маси раптом побачили його у всій красі.

Диско

Мородер працював у парі з продюсером Пітом Белотте (Pete Bellotte). Донна Саммер була одним з їх надуспішних проектів. Інший їхній проект називався Munich Machine ("Мюнхенська машина"). На обкладинці грамплатівки танцюють два величезних шикарних робота. Перший альбом вийшов у 1977 році. Мородеру було тоді 36 років.

Бас-барабан штампує незмінний біт. Це навіть не бита, це просто бум-бум-бум-бум. Зверху накладено дзвін тарілок, їх центр злегка зміщений від пульсування барабана, чого й виникає диско-біт. Голосно перекочується бас-пасаж, він - справжня "цеплялка", подібні пасажі так і називалися: hook, гачок.

Розмови про концепціях

До милих серцю кожного журналіста розмов про музику машин Мородер ставився вкрай скептично, вважаючи цей метафоричний ряд ідіотським. Музику робить все одно людина, прилади без людини ніякої музики самі собою не виробляють. Записати музику з електронними інструментами - з ритм-машиною і Муг-синтезатором - у десять разів складніше, ніж музику з акустичними інструментами. Від синтезатора куди складніше домогтися цікавого саунду.

Окрема проблема - диско-біт. Він стандартний, він не буває більш швидким або повільним, різниці між окремими піснями домогтися практично нереально. Звук синтезатора теж моментально пізнаваний. За свій прилипчивый саунд диско платить тим, що кожна наступна пісня виявляється фактично копією попередньої. А цього Мородер не хотів. Ситуація в 1977-78 роках ускладнювалася і тим, що мюнхенська диско пішла в США з запізненням щодо Європи: у США лише розсмакували музику, яку Мородер робив за рік до цього, і вимагали від нього ще більше того ж самого. А суперпродюсер весь час йшов вперед. У цьому, власне, і полягала його відмінність від диско-ремісників. Мородер вважав свій саунд піврічної давності застарілим і не хотів до нього повертатися.

Конкуренти

В цьому було його серйозне відміну від Kraftwerk. Тема "Мородер проти Kraftwerk" жваво обговорювалася в тодішній музичній пресі. Сам Мородер без розуму від Kraftwerk не був, вважаючи, що вони даремно пішли від краут-року у сферу поп-пісень, які у них не виходили. І дійсно, в хіт-параді домінував Мородер, а не Kraftwerk. Але цікавіше інша його претензія групі: Kraftwerk постійно відтворювали той же самий музичний хід, змінюючи свою технічну базу, вони робили те ж саме все більш розмаїтими засобами. Мородер ж використовував звичайну студію, звичайний синтезатор, але постійно змінював музику.

Питання про те, грубо кажучи, хто в кого що вкрав, теж не однозначний. Свою мюнхенську машину Мородер запустив за рік до старту проекту Kraftwerk "Людина-машина". Цікаво і те, що Мородер вважав музику Kraftwerk необґрунтовано спрощеною, сам він прагнув робити багатошарові аудиоконструкции, які звивалися і деформувалися. Кожен його диско-трек був результатом великих праць і багатьох осяянь.

Автор: Андрій Горохов